19. 6. 2011.

BELA VEŠALICA

KRMENADLA KOJA JE SOČNA



Primetila sam, kad kupujem meso, da mušterije pre mene, ukoliko kupuju svinjsku krmenadlu, obično traže od mesara da im popreko iseče odabrano parče mesa na šnicle. To je sasvim normalno, jer kući je mnogo teže iseći ovo parče mesa noževima kojim raspolažemo, zbog kosti koju dobijamo zajedno sa mesom. S druge strane, zaključujem, da se krmenadla najčešće pravi tako,  meso sa koskom na razne načine. Može na roštilju, može da se isprži na tiganju, može u nekom sosu, može na sto načina ali meni je krmenadla, gotovo uvek, razočaravajuće suvo i tvrdo meso.Zato, od ove vrste mesa, pravim bele vešalice.
Ja kupujem krmenadlu u komadu od oko dvadesetak cm dužine, to obično bude nešto malo više od 1 kg mesa i oko 250 gr kostiju  koje nikada ne bacam, već ih iskoristim na dva načina.
Jedan od načina je da tu kosku (na kojoj ima dosta mesa koje ne možemo tek tako lako otkoštati jer je upleteno u kosti) ubacim u tepsiju u kojoj pečem krompir.Tako krompir dobije miris i masnoću sa mesa, a ovako  ispečena, ova koska bogata mesom je prava poslastica. Naravno, uz ovaj krompir kasnije poslužim i ostalo meso koje sam otkoštala i pripremila kao bele vešalice.
Drugi način na koji ponekad upotrebim ovu kosku, jeste priprema obroka za mog psa, moju Điđiku.Tako mi dobijemo čisto meso, a ona i kost i meso i svi smo zadovoljni!
Bele vešalice su specijalitet u mnogim restoranima.Prave se od otkoštane krmenadle, koja se seče da tako kažem, vodoravno. Evo kako!
Na slici vidite kosku na kojoj ima još uvek dosta mesa.Ta koska je dugačka oko 18 cm, što znači da je i komad odkoštanog mesa bio iste te dužine.Zato sam meso prvo, podelila na pola i dobila dva kraća debela parčeta mesa.
Svaku polovinu sam sekla, tankim nožem za filetiranje, uzduž, kao da skidam sloj po sloj mesa.Šnicle koje dobijete na ovaj način treba da budu tanke i četvrtaste.Jako je bitno da imate ovaj nož, verujte mi.Nož, u svakom slučaju mora biti tanak i oštar.
Možda se pitate zašto toliko pričam o sečenju mesa, kad to može da uradi i mesar? Evo, zašto! Prvo uvek morate iznova da vodite dijalog u kome vi sapštavate mesaru da u potpunosti razumete da krmenadlu kupujete kao komplet "koska i meso" i jeste, da, znate, da će vam  izmeriti i kosku.Yes, I agree!Yes, I do!
Onda mu kažete da seče uzduž šnicle, a on vas gleda pogledom koji govori: "Šta filozofiraš!",  a pita vas: "Tanje ili deblje?" Onda, vi kažete da želite tanje šnicle i redovno dobijete debele, ko prst drvoseče, šnicle...Eto, da bih izbegla sve ovo i da bih od 1 kg mesa dobila petnaestak sočnih, tankih belih vešalica kupim komad krmenadle od oko 1,2 kg. Vi izračunajte koliko vam je potrebno mesa za vaše potrebe, prema ovoj mojoj srazmeri.

Najlakše ćete iseći meso tako što ga dlanom leve ruke pritisnete odozgo, a nožem, pažljivo zasečete uzduž. Trudite se da nož ne vrluda i pazite na ruku kojom pritiskate meso.Probajte i videćete kako je lako! Početnicima, još jednom, napominjem da paze ruku kojom pritiskaju meso!
 Isečene šnicle sada treba dobro istući kuhinjskim čekićem...
 Ovako ih dodatno stanjujete i omekšavate meso.
Primetićete da su neke šnicle gotovo bez masnoće, a neke  su malo više prošarane masnoćom....
Tako,  oni koji ručaju imaju izbor, ko šta voli, nek izvoli...Ukoliko porodicu ne možete da okupite istovremeno za ručkom ili večerom, šnicle koje se neće jesti u dogledno vreme spakujte u prikladnu posudu, kako bi sačuvale svežinu i stavite ih u frižider.Njih ćete pripremiti kasnije kad zatrbaju.Ne sekirajte se, da bi ste ih ispžili treba vam samo pet minuta...
 Ove će u frižider...
 a ove, na tiganj u kome se zagrejalo malo ulja.Propržite ih kratko pa ih okrenite na drugu stranu...Ne dozvolite da gore, regulišite temperaturu ringle.
 Kako su se od prženja skupile, na prazno mesto u tiganju dodajte nove i pržite tek nekoliko 
minuta sa obe strane.Pre nego što ih izvadite, posolite ih.Najbolje je da koristite so, jer oni začini za soljenje koje koristimo za kuvana jela zagorevaju prilikom prženja, pa meso pocrni i izgleda zagorelo iako nije...

 Gotove bele vešalice vadite na tanjir i poslužite ih odmah!
Super se lepo slažu sa bećar paprikašom!
Kako se pravi bećar paprikaš ili sataraš,saznaćete klikom na link: Bećar paprikaš
Sočno meso i bećar paprikaš kao prilog,odlična i ukusna kombinacija.

Na kraju, neko će mi zameriti i reći da bela vešalica nije bela vešalica ako se ne priprema na roštilju.Probala sam i na roštilju i nikad nisu tako sočne kao kad se kratko isprže na tiganju, na vrlo malo ulja.One same dodatno puste masnoću pa sa uljem ne treba preterivati...

14. 6. 2011.

100 000 OTVORENIH STRANICA

U IŠČEKIVANJU JUBILARNOG GOSTA

Danas u toku dana, neko od vas će zalutatu na moje stranice baš u trenutku kada bude izbrojana 100 000-ta otvorena stranica mog bloga.Dobro došao stranče!Hvala na poseti, hvala na pažnji!
Zahvaljujem se svim svojim posetiocima, čitaocima Kuvara za početnike na vremenu koje su posvetili ovom blogu i dali mi osnov za verovanje da je ovaj skroman blog vredan pažnje.
Možda nije tako velika stvar, al' meni jeste i danas sam baš praznično raspoložena!Živeli!

12. 6. 2011.

PUNJENE TIKVICE


ISTO TO SAMO MALO DRUGAČIJE

Već sam objavila recept za punjene tikvice u postu  Jela od mlevenog mesa, a sada želim da ovaj recept objavim  posebno i sa fotografijama izrade. Razlog za ponovno objavljivanje recepta za ovo jelo nisu samo fotografije već i činjenica na koju želim da ukažem, a o čemu sam često govorila u propratnim tekstovima na mojim stranama, da je za kuvare početnike bitno da savladaju osnovne tehnike pripreme nekog jela, da steknu rutinu i shvate šta je to što daje da tako kažem, pečat,nekom jelu. Kad steknemo sliku o procesu stvaranja nekog jela prelazimo na viši nivo kulinarstva u kome smo potpuno oslobođeni zavisnosti od recepta, tačne mere sastojaka i možemo da se poigravamo u kuhinji, stvarajući onakva jela i na način na koji mi to najviše volimo.
Ako budete čitali recept koji je objavljen u gore pomenutom postu i ovaj sada, videćete da postoje razlike u sastavu fila, ali i jedno i drugo su punjene tikvice.

PUNJENE TIKVICE



Potrebno je:

-računajte po osobi tri tikvice (to je prosek, odrasli pojedu više, deca manje)Ovde se misli na tri polovine tikvica.
-za 15 tikvica potrebno je bar pola kg mlevenog mesa. Količina mesa varira u zavisnosti od toga da li ćete mesu dodati pirinač, da li dodajete neko povrće...Potpuno je stvar izbora vrsta mesa: junetina, svinjetina, mešano meso.
-po želji i samo estetike radi tikvice možete poklopiti parčićima svežeg paradajza, pa će vam trebati 2 lepa paradajza....i još jedan dva da dodate u fil, ako imate paradajz u frižideru...
-mešavina povrća- meksička mešavina: tanka zelena boranija,crveni pasulj,kukuruz šećerac....Pola pakovanja ili nešto manje od toga je sasvim dovoljno.
-veličina tikvice nije presudna ali najbolje ćete iskoristiti tikvice srednje veličine koje imaju prilično ujednačene krajeve, tj. nisu mnogo uže kod peteljke u odnosu na donji deo...
-bela zaprška: malo ilja malo brašna
-začin za soljenje
-jedan luk
-malo ulja za dinstanje...
-kiselo mleko ili pavlaka za posluženje jela

POČETNA TAČKA - FIL ILI TIKVICE?

Da li ćete prvo pripremiti fil ili izdubiti tikvice, stvar je vašeg raspoloženja. Ja volim da krenem od fila jer nikad ne znam šta će mi pasti na pamet da sve stavim u njega, pa tako polazeći od fila, dajem sebi mogućnost da procenim koliko će mi tikvica trebati.U jednu tikvicu stane odprilike,dve kašike fila. Osim toga, kad prvo napravim fil, on malo odstoji, pa lepo upije sve sokove i malo se prohladi i tako mi je lakše da koristim i prste u punjenju tikvica.
PRIPREMA FILA

Na malo ulja prodinstate sitno iseckan crni luk. U ovaj fil, koji sam danas pravila, ja sam dodala i jedan sočan svež paradajz, iseckan na male parčiće.Paradajz pusti sok pa se luk lepo dinsta.Onda sam dodala meksičku mešavinu povrća.Sve u svemu vi možete staviti mešavinu po svom izboru ali vodite računa da treba da punite tikvice pa vam u principu odgovara sitnije iseckano povrće.Dinstala sam povrće dok nije omekšalo uz povremeno dosipanje malih količina vode, kako ne bi zagorevalo.Kad je povrće omekšalo, a tome nije prošlo ni deset minuta, dodala sam meso.Dobro sam sve izmešala varjačom, razbijajući grudvice mesa i kad je svo  meso izgubilo izgled sirovog, smanjila sam temperaturu ringle, poklopila i pustila fil da se malo sam dinsta u pari i sopstvenim sokovima.Posle pet minuta, otklopila sam šerpu, promešala sve i dodala varjaču začina za soljenje. Ovde napominjem, da oni koji žele, pre dodavanja začina za soljenje, mogu  dodati i šoljicu dobro opranog pirinča.Sve promešate, isključite ringlu i fil je gotov.

 Poklopite ga i pripremite tikvice.

PRIPREMA TIKVICA

 Prvo odrežite peteljku i dno tikvice ravno.Ogulite tikvice.Presecite ih na pola.Izdubite ih. Za to vam je izuzetno koristan onaj trimer-nožić koji koristite i za šargarepu.Osim toga njegova zaobljenost vam omogućava da tikvice lako i brzo izdubite.
 Nožićem za guljenje lako izvadite mekanu sredinu tikvica.
 Tikvica je spremna za punjenje.
 Biće ih dovoljno za lep ručak...
 Fil se taman lepo rashladio...
 Sve je tu, samo da spojimo!
Napunjene tikvice možete poklopiti paradajzom, ali i ako to ne učinite ništa se posebno neće desiti. Fil ostaje na mestu.Ja jednostavno volim da dodajem boje...Takođe, sve one tikvice koje ne mogu da stanu na dno šerpe položite preko onih koje ste već složili.One će se kuvati na pari i biće isto toliko ukusne kao i one dole.

 Složene tikvice u šerpi skoro spremne za kuvanje
samo još da dolijete malo vode.Sipajte vodu između tikvica, do nivoa koji prekriva njihovu visinu na 2/3. Dodajte toj vodi i malo začina za soljenje, pola kašike, sipajući začin između tikvica.Protresite malo šerpu da se začin rastvori u vodi....
Poklopite, pustite da voda provri, smanjite temperaturu da jelo ujednačeno krčka
i kuvajte jedno 40-tak minuta.

 Na malo ulja propržite malo brašna
 Čim procvrči....
sipajte u vodu između tikvica.protresite šerpu, 
da se sve sjedini i pustite samo malo da navri. 
Gotovo!
Služite ih sa kiselim mlekom ili pavlakom.

share it

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...