16. 1. 2014.

RUČAK ZA PONETI

DŽEPNI RUČAK


zdrava hrana


 KONJSKA HRANA ZA PASJA VREMENA

Pasja vremena

U poslednje vreme, sve češće, imam priliku da čujem kako se ljudi žale da najveći deo svog vremena, provode na poslu. Često čujem rečenicu: “Nikada nisam toliko mnogo radio, a para nigde!”Smanjeni obimi poslovnih mogućnosti, kao posledica ekonomske krize, opšta neimaština, naterali su sve zaposlene da izgaraju na svom poslu do krajnjih granica. Ono što je nekad radilo petoro ljudi, danas radi dvoje. Borba za radno mesto i opstanak firme, postao je prioritet svima. Pare nisu sve na ovom svetu, ali potrebne su nam da izdržavamo svoje porodice, plaćamo račune i kako stvari stoje, otplaćujemo, kredite bankama.
Da bi smo sačuvali svoju firmu, moj suprug i ja, radimo deset sati dnevno, naizmenično ili zajedno. Deset sati smo na radnom mestu ali praktično, na posao se odlazi u 7h, a kući se vraćamo oko 19h.Ako se tome doda vreme buđenja, koje je u 6h i momenat kada se konačno, mrtav umoran, svališ na trosed u 20h, dobijamo 14 sati radne angažovanosti.
Naravno, mozak nikad ne prestaje da obrađuje informacije relevantne za posao, tako da se može reći: Živim da bih radio, a radim da bih preživeo. Ono, nešto malo, slobodnog vremena provedemo u snu. Sve češće, u san padam kao da sam primila injekciju anestezije.Sad sam tu i onda , samo mrak…
Pored mnogih pitanja koje sebi postavljamo u ovim uslovima radne angažovanosti, značajno je i ono, naizgled banalno, ali i suštinski veoma značajno: Kako da se hranim u hodu? Šta da jedem na brzinu. Kako da živeći pod takvim pritiskom i stresom, dodatno ne ugrožavam svoje zdravlje hranom iz pekare: masnim burecima, pljeskavicama, picama, kiflicama? Konačno, zdravlje ulazi na usta?

Konjska hrana

ručak za poneti


Sticajem okolnosti, došla sam do recepta za mešavinu semenki, koje svako od nas može kupiti u prodavnicama zdrave hrane. Uz malo truda, to nam može obezbediti zaista brz ali i zdrav obrok s nogu, u hodu, dok radimo.
Potrebna količina semenki košta oko hiljadu dinara, a može da traje mesec dana, ako je koristite za doručak, odnosno ručak, dok ste na poslu. Nije zanemarljiva ni ušteda koja se na taj način ostvaruje. Ipak, efekti po zdravlje su višestruko iznad te računice.
Ukoliko nemate zdravstvenih problema koji bi vam bili prepreka da konzumirate sastojke ove smeše, a vi to najbolje znate, onda nema razloga  koji bi vas sprečavao da isprobate ovu zdravu  hranu.Jedina napomena i upozorenje, bili bi da čuvate zube, jer se uvek prokrade semenka koju niste uspeli da sameljete. Te semenke koje smo nagrizali, jedući ovu hranu, bile su i razlog što smo je moj suprug i ja nazvali “konjska hrana”.



Džepna hrana

ručak za poneti

Ova zdrava hrana koju možemo poneti u džepu i od nje na krajnje jednostavan način, brzo i lako, napraviti ukusan i  hranljiv obrok, priprema se od više različitih semenki, raznih biljaka.
Sastojci ove mešavine mogu se grupisati prema načinu na koji ih  obrađujemo pre nego što ih sve pomešamo u jednoj velikoj posudi:

Sastojci koji se upotrebljavaju u kupljenom stanju:


Pšenične klice (suve) 200 gr
Cimet 150-200 gr
Ovsene mekinje 200 gr

Sastojci koje je potrebno samleti u električnom mlinu za kafu:

Lan 400 gr
Proso   200 gr
Susam 200 gr
Raž 200 gr
Ječam 200 gr
Ovseno seme 200 gr

Sastojci koje je potrebno samleti u blenderu:

Seme bundeve (golica) sirovo 200gr
Seme suncokreta 200 gr
Badem 200 gr


Sve sastojke pripremiti na način na koji je rečeno.Dakle, ono što se koristi u kupljenom stanju samo saspete u jednu veliku činiju, ono što je potrebno samleti u mlinu za kafu, sameljete, pa dodate u tu činiju, a ono što usitnite u blenderu, usitnite i dodate svemu ostalom. Sve na kraju izmešate rukom ili varjačom, kako bi se smesa ujednačila.

Obratite pažnju kada meljete laneno i susamovo seme, koje je dosta masno, da ne dođe do zakočenja nožića mlina za kafu. Samlevena masa, ovih semena, zbog masnoće se lepi za osovinu noža mlina, pa je najbolje da prilikom mlevenja sastojaka koji su naznačeni da se melju u mlinu za kafu, to radite tko što ćete naizmenično mleti masna semena i semenke drugih žitarica.
Npr. Susam-raž-lan-ovas-susam-proso-lan-ovas-susam –raž-lan-proso...
Razumete?
Uvek posle masnog semena tvrdo i nemasno seme, kako bi mlin radio nesmetano.

Sve sastojke, pripreljene kako je rečeno, dobro izmešati u jednoj velikoj posudi. Tako homogenizovane sastojke prebaciti u neku posudu s poklopcem koji dobro dihtuje, to mogu biti plastične posude koje obično koristimo za čuvanje hrane u frižideru, i pripremljnu smesu držati u frižideru u toku upotrebe.



Nekoliko primera obroka

Priprema obroka:

ručak za poneti
 U 5 kašika smese dodati kašičicu džema ili meda
ručak za poneti
Dodati čašu jogurta
ručak za poneti
Sve dobro izmešati i možete odmah jesti
ili
ručak za poneti
Pripremljnu smesu možemo spakovati za posle
ali
u tom slučaju preporučujem da
ručak za poneti
dodate još malo jogurta,
jer će zrnevlje upijati vlagu
i biti sve mekše...
ručak za poneti
Ovu hranu možete čuvati i na samom poslu u posudi 
koju držite zaklopljenu u nekoj fioci ili tamo gde držite
kafu. Kad može kafa, može i hrana.

I

5 kašika smese pomešati s jednom čašom (0,2dl) kiselog mleka, kašikom meda, promešati i jesti. Može odmah po pripremi ili ovako pripremljeno ostaviti u frižideru preko noći i jesti ujutro ili poneti na posao.

Pazite zube!
Ukoliko jedete odmah, osetićete po koje tvrdo seme ovsa ili raži, jer se ova semena teško melju u kućnoj radinosti.Vremenom ćete steći potrebnu opreznost za žvakanje ove hrane.Ukoliko pripremljen obrok odstoji neko vreme u frižideru, sve semenke će omekšati i nećete osetiti ni jednu tvrdu trunku.
Ukus ovog obroka je lep i prijatan u obe varijante. Meni se lično sviđa druga omekšana varijanta, ali kako, obično, zaboravim da pripremim obrok unapred, češće jedem tek pripremljen obrok.

Možete, umesto meda dodati malo neke lepe marmelade ili ne morate uopše dodavati zaslađivač, ako ne volite slatko-kiselkaste kombinacije.Možda malteks? Ne znam, nisam probala!

Ukoliko obrok pripremate za posle, slobodno dospite jogurta, tako da izgleda kao da je smesa ogrezla u njemu. Posle desetak minuta, videćete da semenke upijaju joigurt i sve počinje da bubri i mekša.


II

5 kašika smese
1 sočna izrendana jabuka
Nekoliko kašika voćnog soka ( npr. isceđena narandža)
1 kašika meda po želji
Smesu pomešate s izrendanom jabukom i medom, dodate soka tek da nakvasite praškaste sastojke, ostavite da prenoći ili jedete odmah

III

5 kašika smese
1 narandža iskomadana, ugrubo
Malo voćnog soka....
(Ja sam npr. Juče na poslu sipala malo onog narandžastog napitka“recharger“)

IV

5 kašika smese
1 banana
Kašika meda
1 čaša jogurta

Kao što vidite, ova smesa jeste, zaista, džepni ručak. Omogućava vam da  brzo i lako pripremite zdrav ali i sit obrok, ma gde da se nalazite.
Kako ćete praviti svoje obroke, zavisi samo od vašeg ukusa i mašte. Takođe, maštovitost će vam omogućiti da napravite i slatke kuglice, pa ćete imati i kolačiće da se zasladite. Ako mogu, samo, da vam dam nagoveštaj: samlevene suve smokve, malo suvog grožđa, malo meda i malo voćnog soka....


14. 1. 2014.

DOMAĆI HLEB

hleb od heljdinog brašna


Kada baš poželim domaći hleb, onda volim da bude od brašna koje ne koristim tako često. Hleb, koji sam nedavno pravila, umesila sam od heljdinog brašna i gotove mešavine brašna  za crni hleb.Inspiraciju sam pronašla na Jafinoj stranici Coolinarike, ali sam malo modifikovala recept.



HLEB OD HELJDINOG BRAŠNA I BRAŠNA ZA CRNI HLEB


Potrebno je:

400 gr heljdinog brašna
600 gr mešavine brašna za crni hleb
2  kašičice soli
40 gr svežeg kvasca
2 kašičice šećera
375 ml tople vode  (1,5 šolja)
1 dl ulja

Izrada:

U većoj  činiji, vangli, rukom izmešati brašno, jer ga imamo dve vrste. Kada se ujednači, napraviti udubljenje, rukom, u sredini i dodati so, šećer,ulje i  izmrvljen, ugrubo rukom, kvasac.Zamesiti testo dodajući vodu. Dolivati vodu, malo po malo, po potrebi, u toku mešanja testa. Koristite varjaču i mešajući od sredine, zahvatajte postupno brašno, sve dok ne umesite testo, koje je prilično meko.
Kod izrade ovog testa, praktično, potrebno je samo da sve sastojke sjedinite. Ne morate se posebno truditi da testo mesite.
Kada izradite testo, pokrite ga čistom kuhinjskom krpom i stavite na toplo mesto da dokisne, u narednih sat vremena.

Dokislo testo:


Uključite rernu na vreme, da se zagreje na 200°C.

Pre nego što testo počne da kipi iz posude, pospite radnu površinu brašnom ( Jednim od onih koji ste koristili), saspite testo iz posude i samo ga ovlaš domesite rukom, bez posebnog pritiskanja i gnječenja. Radite to kao da masu prevrćete, kako bi je uvaljali u brašno.
Prebacite testo u tepsiju, koju ste prethodno podmazali uljem i posuli brašnom. Dozvolite mu da samo popuni tepsiju. Ukoliko ima još preostalog mesta u tepsiji, odignite testo i blago, rukom, razvucite do ivica tepsije. Tako uradite sa svih strana, ukoliko je potrebno.
Zasecite testo tankim oštrim nožem, praveći rezove popreko po površini testa, premažite ga sa malo hladne vode i stavite u već zagrejanu rernu.
Desetak minuta pecite ga na toj temperaturi, onda smanjite na 180°C i pecite hleb još jedno 20-tak minuta.

Dužina pečenja hleba zavisi od same rerne. Ja sam tih prvih 10 minuta koristila fen rerne, a onda, kada sam smanjila temperaturu, isključila sam fen i pekla, koristeći gornji i donji grejač,naravno.
Takođe, da li ćete hleb peći koji minut kraće ili duže, zavisi i od veličine tepsije. U manjoj tepsiji, logično, testo je deblje, pa onda mora i koji minut duže da se peče. Moja tepsija je veličine: 25cm x 35cm
Npr. Jafi kaže da se hleb peče na 250°C, pa onda da se smanji na 200°C.Međutim u mojoj rerni to bi značilo spržiti testo.Zato, ako niste iskusni, preporučujem da motrite kako se razvija situacija u rerni. Ne dozvolite da testo naglo i burno potamni u ranoj fazi pečenja.
Najbolji način da znate da je hleb gotov jeste boja kore i činjenica da je počeo da se odvaja od tepsije, po ivicama.
Kada izvadite hleb iz rerne, poprskajte ga sa malo hladne vode, izvadite iz tepsije i umotajte u čistu kuhinjsku krpu.Potrebno je da hleb malo "odmori".



Hleb je vrlo,vrlo ukusan i mekane sredine. Lepo se seče nožem, pa je pogodan i za pravljenje sendviča.Mi smo ga,ovom prilikom, lomili rukom

6. 1. 2014.

RUSTIČNA ČOKOLADNA TORTA SA BANANAMA



 Uz recept za ovu tortu, svima koji slave pravoslavni Božić, čestitke i najlepše želje, u ovoj neobično, toploj Badnjoj večeri, u Srbiji 2014.godine! Živeli! Radujte se, pa da radimo...




Rustična čokoladna torta sa bananama

Potrebno je:

Peku se dve kore.

Za jednu koru:
5 jaja
5 kašika šećera
3 kašika brašna (meko brašno)
3 kašike kakao praha
3 kašike  mlevenih oraha (ili još bolje, ugrubo usitnjenih oraha)

Fil:
Beli fil koji se kuva:
9 kašika brašna
3 kašike šećera u prahu
½ l mleka
Fil sa orasima:
200 gr oraha
12 kašika šećera u prahu
250 gr margarina

Glazura i čokolada za zalivanje kora:
200 gr crne čokolade (za kuvanje)

Okrugli kalup za tortu prečnika 26 cm
Pek papir

Pre nego što počnete bilo šta, uradite sledeće: Jaja koja čuvate u frižideru, izvadite bar pola sata ranije iz frižidera, da se „aklimatizuju“ na sobnu temperaturu.Ovo je veoma važno ukoliko zaista želite da budete više nego zadovoljni ishodom u pripremi kora.

Priprema:

Prave se dve kore za tortu, a svaka ispečena kora se preseca na dve tanje kore, tako da imamo, praktično četiri tanke kore za tortu.

Uključite rernu da se zagreje na 180°C.
Sameljite orahe.
Pripremite sve potrebne sastojke da vam budu na dohvat ruke.
Isecite dva pek papira koji odgovaraju dnu vaše okrugle tepsije. (kalup za tortu prečnika 26 cm)

Jedna kora za tortu se pravi:

Pet celih jaja umutite, mikserom, sa 5 kašika šećera. Znaćete da ste ih dovoljno mutili kada poprime bledo žutu boju i postanu vazdušasta.

U umućena jaja dodajte 3 kašike brašna, 3 kašike kakao praha i 2-3 kašike ugrubo izmrvljenih oraha. To je onaj deo oraha koji uvek ostane nesamleven u mašinici za mlevenje oraha.
 Ukoliko je vaša mašinica savršena, pa nemate ovakvu nus pojavu, a mrzi vas da seckate orahe, jednostavno ubacite te 2-3 kašike samlevenih oraha, kakve imate.
Ručnom mutilicom, a ja sam to radila običnom kašikom, lagano umešajte sve i uživajte u šuškanju testa koje ste napravili. Primetićete kako na površinu izbijaju vazdušni šklobuci i zaista, testo diše, šuška.
Tako umešano testo za koru prespite u kalup za pečenje, na čije dno ste prethodno već stavili papir za pečenje.

Presipanjem testa u kalup ono se samo već izravnalo, a ako vam se čini da nije, pomozite mu.Zadnjom stranom kašike, rasterajte ga ujednačeno po kalupu za pečenje.
Ne, nisam podmazivala uljem tepsiju, niti bilo šta drugo,dobro ste primetili.

Dok ste ovo radili, rerna se zagrejala na željenu teperaturu, pa jednostavno ubacite koru u rernu, na srednju visinu, da se peče narednih 15 minuta.
Slobodno koristite fen rerne i ne, nemojte da otvarate vrata rerne svaki čas. Podesite tajmer rerne na 15 minuta i  kao pravi profesionalac, posle tog vremena izvadite pripremljnu koru napolje.

Napomena: Ukoliko je vaša rerna baš dobra i vi znate da ona baš dobro prži i imate iskustva već u radu s njom i znate, da malo ranije bude sve gotovo nego što vam je rečeno u receptu,onda vas savetujem da oko 12 minuta, obiđete vašu koru u rerni i bocnete je viljuškom u sredinu. Ukoliko se testo ne lepi za viljušku, vadite je napolje već u 12 minutu.

Dok jednu koru pečete u rerni, imate dovoljno vremena da operete posudu i mutilice miksera koje ste već koristili i sve ponovite još jednom. Dakle umutite na isti način i drugu koru.

Kora koja se ispekla u rerni vadi se napolje.Oslobodite je iz kalupa.Odstranite sa nje papir za pečenje i stavite je na čistu kuhinjsku krpu da se prohladi.
Kalup properite (na obodu se uvek uhvati malo testa).Obrišite ga da bude suv, stavite na dno papir za pečenje, prespite umućeno testo za koru, stavite u rernu i posle 15, a možda i 12 minuta,vadite napolje. Kore ostavite da se hlade, položene na čiste kuhinjske krpe.


Priprema fila:

Margarin koji je omekšao jer ste ga držali na sobnoj temperaturi pomešajte sa 12 kašika mlevenog šećera, muteći ga mikserom, sve dok ne postane penušav.

Napravite beli fil:

U trolitarskoj šerpi pomešajte:
Prvo 9 kašika šećera pomešajte sa 3 kašike mlevenog šećera, a onda dodavajte malo po malo mleka u ovu praškastu mešavinu brašna i šećera. Trudimo se da mešajući ručnom mutilicom dobijemo masu koja lići na pastu. Najbolji način da znate, da ćete ovo brašno umešati sa mlekom, tako da se ne pojavi niti jedna grudvica brašna, je da mešate brašno i šećer, postepeno dodavajući mleko. Kada dobijete smesu koja ima gustinu, recimo, paste za zube, dodajte preostalo mleko, malo po malo, uz stalno mešanje mutilicom.
 Na kraju ovaj budući fil stavite, tako, u toj šerpi u kojoj ste ga i mutili, na ringlu i to na umerenu temperaturu, nikako na najače. Dakle, na srednjoj visini vrednosti vaše ringle, uz stalno mešanje, strpljivo, čekajte da smesa počne da se zgušnjava.
Kada budete videli da je krenulo da se zagreva, vodite računa da se, ni slučajno, ne lepi za dno šerpe. Fil mora ostati beo kao sneg.
Ukoliko primetite da se smesa lepi za dno, odmah sklonite u stranu, mešajte smesu stalno, vratite na ringlu i tako stalno, i sve dotle, dok fil ne postane potpuno gust.
Gotov je onda kada se toliko zgusne da ne možete više da ga mešate bez napora. Vremenski, to je za nekih 15-20 minuta.

Pripremljen fil ostavite po strani da se hladi.


Presecanje kora na pola

Dok čekate da se fil ohladi, presecite kore na pola, svaku.
To je mnogo lakše reći nego uraditi. Da bi ste to uradili, ukoliko nemate nikakva specijalna sredstva za tu svrhu, poslužićemo se koncem i nožem.Na starinski način!
Odsecite komad konca za šivenje, otprilike 1m, i obujmite njime koru po sredini.Spajajući dva kraja konca u tački ispred vas,ukrstite niti i povlačite  ruke u suprotnim pravcima, tako da urežete trag duž celog obima kore. Po toj liniji, koja je nastala zatezanjem konca, zasecite oštrim nožem koru, sa svih strana po malo, prema sredini.trudite se da nož ide što više tačno po sredini, kako bi dobili kore koje su približno iste debljine. Sada, koristeći te horizontalne zaseke napravljene nožem, konac, držeći ga sa obe strane obima kore, provucite celom površinom kore kao da njime testerišete testo, ako me razumete. Kada provučete konac celom površinom sredine kore, pažljivo razdvojte polovine kora, jer su prilično tanke.

Završite fil:

U umućeni margarin sa šećerom, dodajte preostale mlevene orahe.Umutite mikserom. Postupno  dodajte i  rashlađeni beli fil uz stalno mešanje mikserom. Fil je beo,prošaran orasima, kremast, ali i dovoljno čvrst da se ne razliva.

Sklapanje torte:

Pre nego što krenete da filujete tortu uradite sledeće:

Presecite sočan limun na pola. Pripremite jedan veći tanjir i 4 lepe, zrele, banane.
Banane bi trebalo da budu meke i aromatične, dakle zrele.Nije dobra nezrela banana jer nije ukusna i slasna, a ne valja ni banana koja je prezrela i potamnela.
Pripremite i spravicu za sečenje kuvanih jaja na tanke kolutove.
Sve to pripremite na stolu gde ćete filovati tortu.

I još samo ovo pa možete da počnete:

U omanjoj šerpici rastopite dve štangle čokolade sa malo mleka (3-4) kašike.Važno je da ova čokolada bude prilično tečna. Njome ćemo zaliti kore kako bi bile sočne.

Ogulite prvu bananu.. Spravicom kojom obično sečete kuvana jaja na tanke kolutove, na brzinu isecite banane na kolutiće.Otkinete parče banane, koliko staje na spravicu za rezanje, kako isečete deo banane na kolutove, stavljajte na tanjir i odmah po njima nacedite, rukom limun. Tako neće potamneti.To uradite sa svim preostalim bananama.

Filovanje torte:

Prvu koru stavite na tacnu na kojoj ćete formirati tortu. Strana koja je okrenuta prema gore jeste sredina presečene kore.Pospite Rastopljenom čokoladom koru u koncentričnim krugovima, vodeći računa da vam ostane čokolade za još dve kore. Premažite filom koru, poslažite pola banana preko fila.
Stavite sledeću koru.Pospite je rastopljenom čokoladom. Premažite belim filom. Sada ne stavljate banane.
Stavite treću koru.Pospite rastopljenom čokoladom, premažite filom, poslažite banane. Poslednju koru stavite tako da gore bude okrenuta strana koja nije presek. Beli fil koji viri sa strane između kora i ako ga ima još malo da je preostalo, samo ravnomerno razmažite po obodu torte. Ostavite slobodno da se vide kore.
Konačno, gornju koru prelijte čokoladnom glazurom koju pravite sada, kada ste formirali tortu.Čokoladna glazura ne može da stoji i da čeka da završite posao filovanja torte, jer se zgusne.
Čokoladna glazura se može napraviti i ovako:


Izlomite preostalu čokoladu u manju šerpicu, dospite malo mleka, oko pola kafene  šoljice. Polako topite čokoladu u mleku, a gustinu regulišete dodavanjem malih količina mleka. Kad budete zadovoljni postignutim, prelijte gornnju koru čokoladom i to je to.
Ja sam napravila čokoladu gustine, recimo pudinga jer sam želela da ta glazura postane tanak sloj čokolade, takav da možete da ga uzmete u ruku...



  Torta nije dočekala slikanje u celini.Deo torte koje smo jeli sutradan bio je očaravajućeg ukusa, mada ni ovoj polovini ništa nije falilo...



share it

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...